otváracia doba: po-pi: 8:30 - 16:30
en-us
  • en-us
  • hu

Syndróm suchých očí

08/23/2023

Syndróm suchých očí, je porucha tvorby slzného filmu, vzniká buď pri nedostatočnom množstve slznej tekutiny alebo pri zmenách jej zložení. Príčinou môžu byť rôzne zdravotné problémy alebo očné ochorenia. Vo všetkych prípadoch ido o poškodenie slzného filmu, ktorý tvorí ochrannú vrstvu na povrchu oka.


Čo ovplivňuje slzný film?

Stále viac ľudí trpí syndrómom suchého oka, ktorý môže byť spôsopený prácou za monitorom, nakoľko pri pozeraní na obrazovku (telefónu, počítača, televízie) máme tendenciu žmurkať menej, ako pri iných aktivitách. To vedie k nedostatočnému rozprestreniu slzného filmu na povrchu oka, to isté sa týka aj pri nosení kontaktných šošoviek. Slnzný film môže byť poškodený aj suchým vzduchom (kúrenie) alebo kvôli klimatizácie, óznom alebo fajčením.


Poškodený slzný film už nechráni oči 

Pri nedostatočnom množstve slznj tekutiny alebo pri jej nesrpávnom zložení môže dosjť k pretrhnutiu slzného filmu, čo vyvolá precitlivenosť oka voči okolitému prostrediu. Zvlhčujúca tekutina poskytuje významnú ochranu oči a zásobuje hornú vrstvu buniek živinami a kyslíkom. V prípade, že je slzný film poškodený, môže sa do oka dostať viac choroboplodných zárodkov a infekcia sa môže rozvinúť rýchlejšie. Okrem toho, môže porušenie slzného filmu viesť k vysychaniu, zjazveniu a zákalu rohovky, čo môže trvale poškodiť zrak. 


Príznaky:

Pri poškodenom zvlhčení očí sa objavujú rôzne príznaky. Typickým príznakom je začervenanie, škrabanie, pálenie a svrbenie oči. Často sa taktiež vyskytuje pocit cudzieho telesa v oku, únava alebo nadmerné slzenie.


Riešenie:

Za normálnych okolností sa odporúča liečba suchých očí pomocou očných kvapiek cez deň a očných mastí v noci. V tejto liečbe rôzne produkty plnia rôzne úlohy:

Pokiaľ je stredná, vodná vrstva slzného filmu príliš tenká, tedy je-li nedostatočný objem sĺz, odporúčajú sa očné lubrikanty vo forme očných kvapiek. Ty doplnia množstvo tekutiny, ktorá je k dispozícii pre zvlhčenie očí, a tak umožní vytvorenie patrične silného slzného filmu. Zvlášť vhodná pre zvlhčenie očí je kyselina hyaluronová. Viaže veľa vlhkosti a vytvára na povrchu oka rovnomerný a veľmi priľnavý film.

Pokiaľ je poškodená stabilizačná lipidová vrstva slzného filmu, je tiež vhodné použiť očné kvapky, ktoré podporujú túto vonkajšiu tukovú vrstvu. To preto, že táto vonkajšia vrstva stabilizuje slzný film a chráni oči pred odparovaním vodnej vrstvy slzného filmu. Vedľa špeciálnych očných kvapiek sa tiež odporúča používať očné masti, ktoré sa aplikujú pred spaním a podporujú regeneráciu povrchu oka počas noci.

Vzhľadom k tomu, oči produkujú podstatne menej slznej tekutiny v noci ako počas dňa, je všeobecne vhodné používať pri problémoch so suchými očami očné masti. Tie sa mimoriadne dobre hodia na ochranu očí pred vysychaním počas spánku.

zdroj: https://hylo.sk/